Cлюсар із ремонту сільськогосподарських машин та устаткування
Професія «Слюсар з ремонту автомобілів»
Боротьба за продовження життя автомобілів, утримання їх у належному технічному стані, безпека роботи водіїв, надійність експлуатації – у всьому цьому велика роль належить слюсарю з ремонту автомобілів – провідній особі в технічній службі автотранспортних підприємств.
З історії професії
Перше повідомлення про слюсарну справу, як самостійне ремесло, знайшли в документі віденського архіву 1463 року. В 1545 році вже існував слюсарний цех в місті Шмалькадені, Німеччина. Понад сто років тому, а точніше в 1898 р., німець Карл Бенц запатентував перший автомобіль.
Професія «автослюсар» зароджувалася в міру розвитку автомобільного транспорту. Виробництво й експлуатація автомобілів підсилювали потребу в людях, здатних підтримувати їх у справному стані і ремонтувати їх. З винаходом конвеєра, в 30-ті роки XX століття, Генрі Фордом, кількість автомобілів різко зросла. Це створило необхідність у збільшенні кількості людей, що вміють підтримувати автомобіль у справному стані. Ускладнення конструкції автомобіля і поява складного діагностичного устаткування (50-і роки XX століття) приводить до поділу спеціальностей автослюсаря: моторист, авто електрик, маляр, вулканізаторник і т.д. Зростання кількості автомобілів у Україні спричиняє значне розширення мережі підприємств по їх технічному обслуговуванні та ремонту, збільшує потребу в кваліфікованих робітниках.
Умови праці
Слюсар з ремонту автомобілів проводить технічне обслуговування, розбирання, ремонт, заміну, зварку, збірку і регулювання вузлів автомобілів. Розбраковує деталі після розбирання і миття, здійснює статичне і динамічне балансування деталей і вузлів. Виконує операції по мастилу і зміні ресор і радіаторів, свердленню отворів і нарізку різьблення, виготовленню прокладок. Здійснює установку приладів і агрегатів електроустаткування по схемі, включення їх в мережу, установку запалення на розподільниках, їх перевірку на стенді, регулювання і усунення дефектів. Виконує оброблення, зрощення, ізоляцію і паяння проводів, перевірку свічок на іскроутворення, просочення і сушку ізоляційних обмоток приладів і агрегатів електроустаткування. Проводить обкатку на стенді і пробігові випробування автомобілів після ремонту. Оформляє приймально-здавальну документацію.
Повинен знати:
-
Устрій і призначення вузлів, агрегатів та приладів середньої складності;
-
Правила збирання автомобілів та мотоциклів, ремонту деталей, вузлів, агрегатів і приладів;
-
Основні способи розбирання, збирання, знімання та встановлення приладів і агрегатів електрообладнання;
-
Відповідальні регулюючі та кріпильні роботи: типові зіпсування системи електрообладнання, способи їх визначення та усунення;
-
Основні властивості металів;
-
Призначення термообробки деталей.
Повинен уміти:
-
У думках представляти взаємодію всіх деталей;
-
Правильно планувати ремонт;
-
Користуватися звичайним слюсарним і спеціальним інструментом, пристосуваннями і приладами;
-
Проводити контрольні, кріпильні, регулювальні, складальні, розбірні і інші операції, швидко виконувати точні рухи;
-
Обробляти метал різанням;
-
Водити автомобіль.
Вимоги до індивідуальних особливостей спеціаліста:
-
Фізична витривалість і сила;
-
Хороший зір і окомір (лінійний і об'ємний);
-
Рухливість, координація і точність рухів кистей і пальців рук;
-
Тонка м'язова і слухова чутливість;
-
Хороша образна і оперативна пам'ять;
-
Технічний інтелект;
-
Високий об'єм і розподіл уваги;
-
Спостережливість;
-
Терпіння, дисциплінованість і відповідальність.
Предметом праці слюсаря є автомобіль, його системи, агрегати, прилади, деталі. Встановивши причини неполадок, слюсар розбирає несправні агрегати і вузли, замінює окремі деталі, знову проводить їх збирання і закріплює на своїх місцях, змащує частини, що труться, укладає лінії бортової комунікації. Слюсар з ремонту автомобілів користується цілим арсеналом інструментів, механізмів, пристроїв. Перша умова роботи в сфері до технічного обслуговування і ремонту автомобілів – любов до техніки, друге - терпіння й наполегливість. Слюсарю потрібне почуття відповідальності. Ця професія розвиває ряд позитивних якостей людини, таких як спостережливість, майстерність, акуратність, аналітичне й технічне мислення.
Медичні протипоказання
Робота не рекомендована людям, які страждають на захворювання:
-
Важкими захворюваннями серцево-судинної і дихальної системи;
-
Захворюваннями опорно-рухового апарату;
-
Алергічними захворюваннями;
-
Вираженими дефектами зору і слуху;
-
Серйозними нервово-психічними розладами.